MGOK w Pieńsku

MGOK w Pieńsku

wtorek, 24 maja 2011

Gminne Dyktando o Pióro Burmistrza

19 maja 2011 o godz. 11.00 w tymczasowej siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pieńsku odbyło się Gminne Dyktando o Pióro Burmistrza. W zmaganiach ortograficznych uczestniczyli uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku oraz ze Szkoły Podstawowej w Dłużynie Dolnej. Frekwencja była bardzo wysoka, gdyż do konkursu zgłosiło się 76 uczniów! Uczestnicy walczyli o tytuł Mistrza Ortografii oraz o cenne nagrody, takie jak pióro i długopisy marki Parker oraz książki ufundowane przez Bibliotekę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Nie zabrakło również słodkości, a także poczęstunku przygotowanego dla uczniów oraz ich opiekunów.





 
Tekst dyktanda przygotowała p. Bernadetta Bobeszko – instruktor MGOK, a prace sprawdzała Komisja w składzie: Dyrektor Gimnazjum w Pieńsku Sylwia Skoczylas, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pieńsku Grażyna Łagowska, Dyrektor SP w Dłużynie Dolnej Jolanta Seredyńska, nauczyciel SP w Dłużynie Dolnej Bogusława Chojnacka oraz nauczycielki SP w Pieńsku Ewa Filipowicz i Wioletta Trzeciak.







Podczas, gdy Komisja oceniała prace


 

oczekiwania na werdykt umiliły uczniom występy artystyczne dzieci z Przedszkola Publicznego oraz Gimnazjum w Pieńsku. Grupa Biedronek wykonała układ choreograficzny ułożony specjalnie na tę okazję. Talenty wokalne zaprezentowały uczennice Gimnazjum – Dominika Błauciak oraz Patrycja Kazimierczak.







Po sprawdzeniu wszystkich prac okazało się, że najlepszą znajomością ortografii wykazały się następujące osoby:

I MIEJSCE – KACPER BALCERZAK
II MIEJSCE – PAULINA WÓJCIK
III MIEJSCE – PATRYCJA NIEDZIELSKA

WYRÓŻNIENIA otrzymali: Martyna Lubecka, Aleksandra Piwowar, Kinga Klekot, Dominik Wołczyk, Magdalena Nowak, Karolina Wasilewska, Paulina Piasecka, Nikola Podgajna, Paulina Markiewicz, Natalia Jaworska.

Nagrody w imieniu Burmistrza wręczyła Sekretarz Miasta i Gminy Pieńsk Małgorzata Wicha. Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu oraz pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom oraz szkołom, które wzięły udział w ortograficznych zmaganiach.
A oto tekst dyktanda:

W lesie żyją grzyby. Grzyb różni się od żyrafy tym, że nie nosi skarpetek. Zwykłe grzyby mają kapelusze, natomiast grzyby wieczorowe używają cylindrów. Śnięte ryby spożywają mało grzybów, lecz ulubioną ich potrawą jest grochówka. Istnieją grzyby podwodne, oddychające skrzelami, które dzięki doskonałemu przystosowaniu upodobniły się do szczupaków i karpi tak, że są od nich nieodróżnialne. Zupa grzybowa z takiego szczupaka uchodzi za zupę rybną. W lesie żyje ponadto dzika cebula, a także cebulki włosowe osób, które wędrują po lesie, pohukując. Pohukiwanie tak wstrząsa wędrowcami, że sypie się z nich łupież. Nie jest jednak prawdą, jakoby poszycie leśne składało się z samego łupieżu. Latający grzyb, pospolicie nazywany krogulcem, zamiast skrzydeł używa chustek do nosa gubionych przez osoby roztargnione. Najokrutniejszy z grzybów jest rydz ludojad, który podstawia nogę pobożnym staruszkom, a potem zjada je bez soli.