MGOK w Pieńsku

MGOK w Pieńsku

czwartek, 19 kwietnia 2012

67. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

Rankiem 16 kwietnia 1945 r. rozpoczęła się operacja berlińska 1. Frontu Ukraińskiego oraz 1. Frontu Białoruskiego. Miała ona na celu ostateczne zgniecenie oporu wojsk III Rzeszy.
W operacji tej wzięła udział II Armia WP, którą początkowo zamierzano wykorzystać do walk o Wrocław, ale odstąpiono od tego zamiaru i skierowano ją nad Nysę, skąd wyruszyła do jednego z najkrwawszych bojów w czasie II w.ś.
Za Nysą stał doświadczony przeciwnik, wojska dywizji „Brandenburg”, a częściowo także 615. dywizji do zadań specjalnych. Żołnierze polscy mimo niedostatecznego wyszkolenia i braku doświadczenia bojowego walczyli z wielkim poświęceniem i męstwem. Zapłacili jednak niewspółmiernie wysoką cenę.

W dniu 17 kwietnia b.r. odbyły się w Toporowie uroczystości poświęcone 67 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”w obecności senatora Jana Michalskiego, władz samorządowych powiatu zgorzeleckiego, władz gminy Pieńsk – gospodarza uroczystości oraz wielu zaproszonych i przybyłych gości uczczono pamięć bohaterskich żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Tradycją jest coroczne oddanie hołdu bohaterskim żołnierzom, którzy na tej ziemi przelali swą krew w obronie naszej Ojczyzny.
Pomimo tego, iż owe miejsce pamięci znajduje się z dala od szlaków komunikacyjnych, wśród przyrody Borów Dolnośląskich, liczni goście i poczty sztandarowe gmin, stowarzyszeń, związków kombatanckich i placówek oświatowych przybyły pod pomnik w Toporowie, aby skłonić głowy przed Tymi, którzy odeszli i podziękować przybyłym żołnierzom- kombatantom, weteranom walk o Ziemię Łużycką.
Po wysłuchaniu Hymnu państwowego, uroczystość otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jerzy Strojny, a następnie Prezes Zarządu Okręgowego ZKRP i BWP w Jeleniej Górze płk Edward Jakubowski swą przemową rozpalił patriotyzm w sercach słuchaczy. Po wystąpieniu senatora Jana Michalskiego i modlitwie za Ojczyznę, którą poprowadził Ojciec Jan Szpyt – Proboszcz Parafii Pieńsk, nadszedł czas na Apel Poległych, a następnie złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem ku czci bohaterskich żołnierzy polskich, którzy poświęcili swe młode, jakże często zbyt młode życie i złożyli je na ołtarzu Ojczyzny. Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty“.
Jednak to nie był koniec wrażeń i wzruszeń jakich wiele mogli doznać goście zgromadzeni w toporowskim lesie, bowiem tuż obok zaprezentowana została próba rekonstrukcji wydarzenia sprzed 67-lat, a mianowicie ataku żołnierzy II AWP na pozycje niemieckie. W role żołnierzy wcielili się miłośnicy tradycji II AWP z Łużyckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej działającej przy Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu, pieńscy gimnazjaliści i osoby zaprzyjaźnione z MGOK w Pieńsku. Nad stroną pirotechniczną czuwali strażacy z jednostek OSP Pieńsk i Bielawa Dolna.
Nie mogło również zabraknąć tradycyjnego żołnierskiego poczęstunku – przepysznej grochówki, przy której rozmowom i opowieściom nie było końca.

Opustoszał plac pod toporowskim pomnikiem, pojazdy przybyłych gości opuściły leśne drogi. Jednak pozostała pamięć i ogromna chęć powrotu w to miejsce w roku następnym. Oby w tak licznym gronie jak dotychczas.
Najgorętsze podziękowania pragniemy złożyć żołnierzom kombatantom, którzy znów stanęli tutaj w Toporowie, aby uczcić pamięć poległych kolegów – towarzyszy broni. Chwała im!

Andrzej Świderski