MGOK w Pieńsku

MGOK w Pieńsku

środa, 11 stycznia 2012

Szczodry Wieczór - 07.01.2012

Jak corocznie, w pierwszą sobotę po Nowym Roku odbyła się impreza transgraniczna pn.: "Szczodry Wieczór - tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe". Wśród zaproszonych gości w wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy Neisseaue - Ewald Ernst, Grupa Kobiet Deschka-Zentendorf, przedstawiciele parafii ewangelickiej Zodel, Stowarzyszenie oraz Park Kultury i Rozrywki „Kulturinsel Einsiedel“ Zentendorf - Jürgen Bergmann, Zastępca Burmistrza Gminy Pieńsk Małgorzata Sokołowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Grażyna Łagowska, radni, sołtysi, dyrektorzy, zespoły ludowe "Lasowianie" oraz "Żarki", Stowarzyszenie "Bielawianki i Strzelnianki na rzecz naszych wsi", jak również mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza.
Imprezę rozpoczął występ grupy "Biedronki" z Przedszkola Publicznego w Pieńsku pod kierunkiem p. Agnieszki Pająk.


Kolejnym bożonarodzeniowym akcentem była aranżacja kolędy "Cicha noc", którą w wersji polskiej i niemieckiej zaśpiewały Julia Wicha i Wiktoria Piotruk.


Piękne kolędy i pastorałki zaśpiewały również zespoły ludowe "Lasowianie" oraz "Żarki".

 

Grupa "Fleciki" pod kierunkiem p. Moniki Góreckiej wykonała kolędę na fletach:




Do tradycji bożonarodzeniowej nawiązał także krótki montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez dzieci i młodzież pod kierunkiem p. Sławomira Ząbkiewicza.




O ciekawym zwyczaju z tradycji saksońskiej opowiedział pastor Neumann z Zodel, goście z Niemiec zaśpiewali kolędę, a Burmistrz gminy Neisseaue życzył mieszkańcom pogranicza pomyślności w Nowym Roku. 



 Tradycyjnie zaproszone zespoły ludowe  oraz po raz pierwszy Stowarzyszenie "Bielawianki i Strzelnianki na rzecz naszych wsi" przygotowały potrawy wigilijne i świąteczne, opowiadając o tradycjach regionu, z których pochodzą.
 - Grupa Kobiet Deschka-Zentendorf przygotowała jak co roku słodki stół – łakocie dla naszych milusińskich

- Stowarzyszenie "Bielawianki i Strzelnianki na rzecz naszych wsi" przygotowało tradycyjne, wigilijne potrawy


 - Zespół ludowy „Żarki” z Żarek Średnich przygotował stół wigilijny zgodnie z tradycjami z okolic Wilna

- Zespół ludowy „Lasowanie” z Pieńska zaprezentował oprócz ciast, specjały świąteczne m.in. pieczone mięsa i pasztety wg tradycji kresowych.

Zgodnie ze „szczodrakową” tradycją zespoły obdzieliły tymi specjałami wszystkich uczestników imprezy, a smakołyki ze "słodkiego stołu" zostały przekazane dla maluchów z Przedszkola Publicznego w Pieńsku.